Jak zredukować poziom stresu w pracy menedżera?

0

Jesteś zestresowany w pracy? Kto nie jest? Obecnie, przy szybko zmieniającej się sytuacji i dużej konkurencji na rynku, wysoki poziom stresu jest obecny na każdym stanowisku sprzedażowym, począwszy od asystenta po szefów departamentu sprzedaży. Zachęcam do zastosowania się do 3 poniższych kroków, aby zredukować jego poziom w wykonywaniu codziennych obowiązków.

Krok 1. Nie wdawaj się w zbędne dyskusje.

Nie marnuj swojego czasu i sił w nieskuteczną walkę z pracownikami, którzy nie wykazują chęci współpracy i zaangażowania w swoją pracę. Tym bardziej, nie baw się w wymianę argumentów drogą mailową. Jeżeli próby nawiązania porozumienia z pracownikiem nie przynoszą efektu, zadbaj o udokumentowanie tego faktu i usuń z zespołu toksyczną osobę, gdyż będzie zniechęcała do pracy i podburzała pozostałych członków zespołu oraz podważała Twój autorytet jako szefa zespołu.

Krok 2. Skup się na dążeniu do osiągnięcia równowagi.

Pogrążysz się jeszcze bardziej w stresie, a przez to w swoim zniechęceniu do wykonywania swoich zajęć, jeśli będziesz skupiał się na przeżywaniu i ciągłym myśleniu o niekorzystnej sytuacji, w której się obecnie znajdujesz. Skup się na myśleniu o chwili, w której będziesz wolny od deadlinów, sporów, czy czegokolwiek innego, co wywołuje zdenerwowanie. Dla uspokojenia możesz nawet liczyć dni do przewidywanego momentu, gdy sytuacja w dziale/firmie się uspokoi.

Dotyczy to również pracy z trudnym szefem. W tym przypadku wyznacz sobie datę znalezienia nowej pracy lub zastosuj strategię jak w Kroku 3.

Krok 3. Naucz się odmawiać.

Zdobądź się na bycie asertywnym i zacznij odmawiać zwłaszcza wtedy, gdy masz przed sobą terminy, których musisz dotrzymać. Jeśli masz zająć się sprawami niecierpiącymi zwłoki poproś szefa o repriorytetyzację swoich zadań/projektów, jeśli są to drugorzędne kwestie, to wpisz je w harmonogram do realizacji w późniejszym, mniej napiętym terminie.

Tak czy inaczej, musisz nauczyć się mówić ‘nie’, co pozwoli na kontynuowanie pracy w mniej stresującej atmosferze zarówno Tobie, Twoim współpracownikom, podwładnym jak i przełożonym.

Podsumowując, każdy rodzaj pracy i każde stanowisko wiąże się z występowaniem stresu. Szczególnie narażone na wysoki poziom stresu są osoby na stanowiskach kierowniczych, odpowiedzialne za pracę swoich działów, za wyniki swoich pracowników, a co się z tym wiąże za ścieżkę rozwoju i przyszłość firmy, w której pracuje. Zastosowanie się do powyższych kroków w walce ze stresem pomoże zredukować jego poziom i pozwoli na przyjemniejsze wykonywanie codziennych obowiązków.

Skomentuj